Macierzysz i Szeligi


Chrzanów, Mory, Macierzysz, Szeligi

Kapliczka z figurą MB Niepokalanego Poczęcia we wsi Chrzanów przy ul. Sochaczewskiej

Wieś Macierzysz leży na Równinie Łowicko-Błońskiej nad początkowym odcinkiem Kanału Ożarowskiego. Należy do par. w Babicach. W II poł. XIX wieku powstało w Macierzyszu założenie folwarczne należące do jednego z warszawskich szpitali, na początku XX wieku dwór z folwarkiem nabyła rodzina Matysów. Prawdopodobnie to Matysowie założyli przy wybudowanym pod koniec XIX wieku dworze park dworski o założeniach regularnych. Najstarsza część miejscowości jest nazywana Starą Wsią. Majątek znacjolizowany w PRL i podzielony na PGR. Obecnie obiekt należy do zakładów farmaceutycznych „Bioton”.

Mapa dóbr Macierzysz z pocz. 20w.

Kapliczka murowana z cegły z 1915 r. w Starej Wsi przy ul. Wojska Polskiego

Kapliczka krzyż przydrożny przy ul. Sochaczewskiej i Szeligowskiej

Kapliczka z 1944 r. projektu inż. Stanisława Żaryna w Szeligach II wystawiona na cześć narodzin córki Anny, znajduje się przy ul. Witkowskiej. Kapliczkę wybudował P. Jan Nawrocki z Szelig. Dlaczego to miejsce jest takie ciekawe? Otóż inż. Stanisław Żaryn był mężem Aleksandry Jankowskiej. Kapliczka była usytuowana przy dawnym folwarku i dworze w Szeligach II należącym wówczas do rodziny krewnych Jankowskich Olizarów (Władysław był mężem Jadwigi Jankowskiej, siostry Aleksandry). Po wojnie majątek znacjolizowany przez władze PRL i przemianowany na PGR. Po dworze nie ma dzisiaj śladu. Dzisiaj do kapliczki prowadzi droga z akacjami. Kapliczka została odnowiona w 2016 z fund. brata Anny – Jana Żaryna. [Na podstawie wspomnień Aleksandry Jankowskiej pt. Podnieść życie z ruin, publ. Biuletyn IPN 05-06/2007, str. 139]

Wspomniana rodzina Jankowskich pochodziła po Adamie (1806+1877) i Karolinie Marcie Kleiner (1806+1878) z Pleszewa. Ich syn Felicjan (1839+1916), znany producent trunków, właściciel majątku w Rudzie Malenickiej był mężem Karoliny Joly de Fleury. Z nich Alfred Jankowski (1882+1947), mąż Zofii Karszo Siedlewskiej (*1884+1957). Po którym dwie córki: Jadwiga, żona Władysława Olizara i Aleksandra, żona Stanisława Żaryna.

____________________________________________

Wszystkie zdjęcia wykonałem smarfonem Huewei P 20 Pro | M. Jankowski

Dodaj komentarz